هجوم کلاهبرداران اینترنتی به ایمیل کاربران ایرانی

(((((((((( بسیار مهم حتما بخوانید ))))))))))

WwW.Cafe-dl.Com

WwW.Cafe-dl.Com

کلاهبرداران اینترنتی با ارسال ایمیل های گوناگون

اگر روی یاهو یا جی میل یک آدرس پست الکترونیک رایگان داشته باشید حتما تاکنون بارها و بارها پیام هایی از این دست را دریافت کرده اید.

خدا را شکر که در کشور ما کارت های هوشمند اعتباری هنوز رایج نشده است وگرنه معلوم نبود سالانه چند صد میلیون دلار پول مردم از این طریق به باد می رفت!

پیشنهاد می کنم حتما ادامه مطلب را با دقت بخوانید …

سلام دوست عزیز

من اقای / خانم X هستم ، کارمند یکی از بانک ها در غرب آفریقا بورکینافاسو ، یک پرونده ی قدیمی را در بانکی که مشغول هستم کشف کردم که صاحب حساب در سقوط یک هواپیما در سال 2005 بدون وارث یا ذینفع فوت شده است و دلیل پیام من به شما ، نیاز به یک شریک خارجی دارم که به عنوان ذینفع به بانکی که در آن کار می کنم معرفی کنم و مبلغ این سپرده مبلغ 10,000,000 دلار آمریکا است در صورتی که تمایل به همکاری به این معامله را داشتید به ایمیل شخصی من اطلاعات نام و نام خانوادگی ، سن ، کشور ، شماره تلفن و … را ارسال کنید .

هر روزه میلیون ها پیام، مشابه محتوا بالا ، به ایمیل افراد ارسال می شود. ارسال کننده ها مدعی هستند که از سوی یک شرکت آفریقایی، آسیایی یا اروپایی تماس می گیرند، وب سایت معرفی می کنند، آدرس و تلفن می دهند وحتی در مراحل اول برای جلب توجه فقط از شما می خواهند وارد سایتشان شوید و شماره سریال و کدی را که خود آنها به شما داده اند، وارد سیستم کنید، بعد برای شما تاریخ مراجعه تعیین می کنند، هتل رزرو می کنند، بلیت هواپیما می گیرند تا در مراسم اعلام برندگان به شخصه حضور یابید و جایزه چند میلیون دلاری خود را دریافت کنید، تنها در مراحل پایانی است که از شما می خواهند مبلغ اندکی در حد ١٠٠ تا ۵٠٠ دلار به منظور تشریفات گمرگی یا مالیاتی به آنها بپردازید و نقطه شروع کلاهبرداری دقیقا همین جاست.

اقدامات پلیس اینترپل ایران
پلیس اینترپل ایران اکنون در برابر پرونده های کلاهبرداری های اینترنتی برون مرزی فراوانی قرار گرفته است. در روش کلاهبرداری اینترنتی که شبکه های تبهکار با اغفال طعمه های خود، پول های میلیونی به جیب می زنند، هیچ ردپایی از عاملان کلاهبرداری های اینترنتی برجای نمی ماند.

نخستین پرونده کلاهبرداری اینترنتی در ایران به چند سال پیش برمی گردد که در آن یک مرد ایرانی وقتی ایمیل خودش را در سایت یاهو باز کرد به پیغام شادی بخشی برخورد. دختری که خود را ماریا باخ معرفی کرده بود با ادعای این که دختر نخست وزیر سابق کشور بورکینافاسو است از گنجی گفته بود که مرد ایرانی می توانست نیمی از آن را در اختیار داشته باشد. ماریا، در پیغام ایمیلی اش اعلام کرده بود دختری تنها و مجرد است و با مرگ پدرش شرایطی پیدا کرده است که نمی تواند به بورکینافاسو برود و می خواهد مرد ایرانی به عنوان وکیل وی به کشورشان برود و ثروت افسانه ای به جای مانده از پدر را از بورکینافاسو خارج کند. بدین ترتیب، وقتی با درخواست های ظاهرا قانونی ماریا، مرد ایرانی پول میلیونی را به حساب وی در بانک های خارجی واریز کرد تا او بتواند با پرداخت مالیات گنج خود در بورکینافاسو، شرایط انتقال آن را به ایران فراهم کند، تماس بین ماریا و مرد ایرانی به طور ناگهانی قطع شد تا این که پرده از راز کلاهبرداری اینترنتی برداشته شد. ماجرای این کلاهبرداری اینترنتی در اداره جرایم رایانه ای پلیس آگاهی تهران تحت بررسی قرار گرفت و تیم تحقیق با بیشتر شدن پرونده های مشابهی پی برد که گروه سازمان یافته ای در سطح گسترده ای به ارسال پیغام های اینترنتی به خصوص به مشترکان پست الکترونیکی سایت یاهو اقدام می کنند و با پیشنهادهای میلیونی به اغفال طعمه های خود می پردازند.

کلاهبرداری ٧٠ میلیون تومانی از تاجر مشهدی

یکی دیگر از قربانیان کلاهبرداری اینترنتی یک تاجر مشهدی بود که وقتی ایمیل خود را در سایت یاهو بررسی کرد از ٣ سایت و کمپانی جداگانه پیغام هایی را دید که در آن برنده خوشبخت معرفی شده بود. این پیغام ها با فاصله زمانی کوتاه به پست الکترونیکی تاجر مشهدی ارسال شده بود که کمپانی Belgium international lottery swepstakesاعلام کرده بود محمدرضا برنده یک میلیون یورویی است و همراه ٩ مشترک اینترنتی دیگر به این جایزه دست یافته است و ٢ کمپانی Royalagenciaو Eritage consults l نیز تاجر مشهدی را برنده ۴۵٠ هزار دلاری معرفی کردند و یک سری اطلاعات از محمدرضا خواستند.

آنان از محمدرضا خواستند به منظور ترانسفر پول به ایران مبالغی از سوی برنده خوش شانس برای پرداخت بیمه، مالیات ویژه درآمدهای اتفاقی و حق ترانسفر پرداخت شود.
تاجر ٣٩ ساله نیز با وجود تلاش بسیار برای نپرداختن چنین پولی وقتی می بیند برای دریافت جایزه اش چاره ای جز تسلیم شدن در برابر درخواست های کمپانی های خارجی را ندارد، حدود ۶۵ هزار یورو- حدود ٧٠ میلیون تومان- به حساب های خارجی کمپانی ها ارسال می کند به امید این که به ثروت بادآورده ای دست خواهد یافت.
بعد از گذشت مدتی طولانی وقتی تاجر مشهدی متوجه شد دیگر تماسی با وی گرفته نمی شود و به تماس های وی نیز پاسخی داده نمی شود، پی برد که در دام کلاهبرداران اینترنتی گرفتار شده است

هشدار پلیس
سرهنگ خوئینی معاونت جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران، در هشدارهایی برای کسانی که چنین پیغام هایی را در ایمیل های شخصی خود دریافت می کنند، اعلام کرده است: این گروه ها از طمع مالباختگان استفاده می کنند تا از آنان کلاهبرداری کنند و بررسی هایی که انجام گرفته مشخص می کند طمع قربانیان این نوع کلاهبرداری چنین خساراتی به بار آورده است. متاسفانه گاهی مشاهده شده است که دریافت کنندگان این پیغام ها حتی وقتی در بدو امر به ما مراجعه می کنند و اعلام می داریم که مورد کلاهبرداری اینترنتی است، به خاطر طمع بسیار پافشاری به صحت معامله می کنند و تن به خواسته های این کلاهبرداران بین المللی می دهند. در حالی که تاکنون هیچ موردی از این گونه ایمیل ها و پیغام های اغفال کننده صحت نداشته است.

شبکه های هرمی
کلاهبرداری اینترنتی محدود به افراد و شبکه های خارجی نیست، در سال های اخیر انواع و اقسام شبکه های هرمی در کشور از طریق اینترنت و با روش های مختلف، اقدام به کلاهبرداری از مردم کرده اند.
بسیاری از این شبکه ها با اقدامات قوه قضائیه منهدم شده است اما برخی به فعالیت خود ادامه می دهند. شیوه جدید این شبکه ها تحت عناوین ظاهر فریب تجارت الکترونیک، فعالیت در بورس های الکترونیک، بازاریابی اینترنتی، فروشگاه های آنلاین، تبلیغات پیکسلی و غیره می باشد.
واقعیت این است که اگرچه امروزه تجارت الکترونیک حجم وسیعی از انتقال های مالی جهان را به خود اختصاص داده اما در آن شکل از تجارت، قانون و مقررات تجاری و حقوقی و مالی معتبر دنیا حاکم است، امضای دیجیتالی وجود دارد، امنیت فضای دیجیتالی تامین شده است و بانک ها و بیمه های رسمی، از فرآیند تجارت الکترونیک حمایت می کنند. اما در شیوه های رایج در ایران به طور عمده کالایی برای تجارت وجود ندارد و همه جا صحبت از بازاریابی و تبلیغات و مشتری یابی براساس یک فرمول ثابت است.

متاسفانه برخی از این شبکه ها مسئله انتقال وجوه را از طریق حساب های اینترنتی معتبر بانک های ایرانی انجام می دهند که نظارتی هم بر آنها نیست. شاید به همین دلیل است که بانک مرکزی نیز وارد عمل شده و نسبت به این روش های مشکوک هشدار داده است.

هشدار بانک مرکزی در مورد کلاهبرداری اینترنتی
در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است: به تازگی مشاهده شده است کلاهبرداران اینترنتی ضمن بهره گیری از روش های معمول جعل و سوءاستفاده در اینترنت با راه اندازی وب سایت هایی با آدرس های غلط انداز همچون www.aberbank.comو نظایر آنها مدعی شده اند که تحت سرپرستی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری بانک های تجاری عمده، به راه اندازی امکانات مربوط به خرید و فروش اینترنتی مبادرت کرده اند و ضمن آن محلی را برای درج شماره کارت و گذرواژه (کلمه عبور) کارت بانک های اعضا تعبیه کرده اند و از بازدید کننده می خواهند که با وارد کردن اطلاعات کارت بانک خود، از امکانات مربوط به پرداخت های اینترنتی بهره مند شود.

به کلیه مشتریان و دارندگان کارت بانک ها در سراسر کشور هشدار داده می شود که از ارائه اطلاعات محرمانه مربوط به کارت بانک خود شامل شماره کارت، شماره حساب و گذرواژه و درج آنها در صفحه وب سایت ها- حتی به منظور کنجکاوی- پرهیز کنند و این موارد را به هیچ عنوان در اختیار هیچ وب سایتی قرار ندهند، در غیر این صورت مسئولیت سوءاستفاده احتمالی از اطلاعات حساب و وقوع کلاهبرداری به عهده دارنده کارت خواهد بود.

همچنین اعلام می شود بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تا این تاریخ هیچ گونه مجوزی تحت هیچ عنوان برای انجام امور مربوط به خرید و فروش اینترنتی صادر نکرده و هیچ گونه امکاناتی را به منظور پرداخت اینترنتی از طریق «شتاب» راه اندازی نکرده است و در صورت معرفی این امکان، وب سایت های معتبر برای انجام پرداخت و درج اطلاعات کارت بانک تنها از طریق وب سایت رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واقع در آدرس http://www.cbi.ir به اطلاع عموم خواهد رسید. بر این اساس بار دیگر تاکید می شود که تا اطلاع ثانوی از هرگونه مراجعه یا درج اطلاعات حساب یا کارت خود در وب سایت های متفرقه و ناشناس، که اغلب دارای آدرس های به ظاهر معتبر هستند، خودداری کنید. بدیهی است این بانک اقدامات لازم را در حد امکانات فناوری به منظور تعقیب قانونی و مسدود کردن وب سایت های مزبور به عمل خواهد آورد.

مجازات کلاهبرداری اینترنتی
باوجودی که لایحه مبارزه با جرایم رایانه ای و اینترنتی پس از کش و قوس فراوان میان قوه قضائیه و دولت حدود ٢ سال است که به مجلس ارسال شده است اما همچنان در کشوی میز نمایندگان خاک می خورد و کسی به فکر تصویب آن نیست. با روند موجود تصویب نهایی این لایحه مهم به عمر مجلس هفتم قد نخواهد داد و باید منتظر سال های آینده بود. معلوم نیست تا آن موقع چند شهروند دیگر ایرانی قربانی کلاهبرداری های اینترنتی داخلی و خارجی خواهند شد.

 هر هفت ثانیه یک کاربر انگلیسی قربانی جنایات رایانه ای می شود.
به نوشته موسسه تحقیقاتی سی.پی.پی در انگلیس ایمیل های جعلی با نام بانک به هدف کلاهبرداری های اینترنتی در حال افزایش است. بر طبق آمار منتشره توسط این موسسه  در انگلیس تنها در سال گذشته بیش از 3.7 میلیارد ایمیل موسوم به فیشینگ (phishing) برای کاربران اینترنت ارسال شده است. این نوع ایمیلها با مهرو موم بانکی وارد جعبه نامه کاربران کم حواس شده و از انها می خواهد تا مشخصات کارتهای اعتباری خود را به دلایل متفاوتی عوض کرده و مجددا برای ارسال کننده بفرستند در حالی که ارسال کننده کلاه بردار بوده و با سرقت اطلاعات قربانی از آن سوء استفاده می کند. بر اساس این تحقیق فیشینگهای حاوی درخواست تعویض پسورد اکانتهای آنلاین بانکی نیز افزایش یافته است.
سایر ایمیلهای جعلی بدین ترتیب بوده که به دریافت کننده خبر میرسد که در لاتاری برنده شده و برای دریافت جایزه باید مبلغی پول به شماره حساب کلاهبردار واریز نماید. این نوع جعل از نوع کلاهبرداری های اینترنتی نیجریایی بوده و کاربران کم توجه قربانی اصلی آن هستند. به طور متوسط قربانیان انگلیسی 285 پوند به ازای هر کاربر از دست داده اند. کلاهبرداری های اینترنتی 132 درصد خسارت نسبت به سال گذشته به شرکتهای بیمه کننده بانکها وارد کرده است. 46 درصد از کاربران اعلام کرده اند
در استفاده از کارتشان برای خرید های آنلاین مردد شده اند. از آنجایی که شبکه های اجتماعی مجازی مانند فیس بوک و توئیتر نیز بیزینسی شده اند، کاربران این سایتها نیز طعمه کلاهبرداران شده اند. به گفته سی.پی.پی یکی از پنج انگلیسی ایمیل جعلی روی فیس بوک خود دریافت کرده است. کاربران توئیتر در انگلیس نیز وضعیتی مشابه دارند.
میزان هک شدن اکانت کاربران این دو شبکه نیز افزایش یافته است. هکرها با دزدی اکانتها دست به سرقت اطلاعات و کارتهای اعتباری کاربران زده و با آن روی اینترنت دست به تجارت سیاه می زنند. نیکول سندرز از موسسه سی.پی.پی می گوید هنوز قربانیان اصلی کاربرانی هستند که خیال می کنند یک شبه پولدار شده و در اثر اهمال کاری خود را بدبخت می کنند. به گفته وی تکنیکهای کلاهبرداری نیز پیچیده شده و توان فنی کافی برای افشای راز کاری شان کم است. گفتن اطلاعات از کاربران ساده لوح و از طریق شبکه های اجتماعی به گفته نیکول آسان است. بانکها نیز اعلام کرده اند هرگز از طریق اینترنت از کاربران چنین درخواستهایی نمی کنند
بر طبق آمار در سال گذشته میلادی بیش از 90 تریلیون ایمیل جابجا شده است که از این تعداد 81 درصد آن اسپم یا ایمیلهای ناخواسته و مزخرف بوده است که به طور متوسط هر روز 200 میلیارد اسپم در اینترنت جا بجا می شود که رقم وحشتناکی محسوب می شود و رقم 3.7 میلیارد در انگلیس چندان هم درشت به نظر نمی رسد!

کلاهبرداری اینترنتی سایت هیوا اسکریپت (حتما بخونین)

متاسفانه چندی پیش شاهد یک موضوعی بودم که بسیار تاسف برانگیز بود .
سایت هیوا اسکریپت که یک سایت در زمینه اسکریپت می باشد قسمتی برای خرید شارژ اینترنتی ایرانسل راه انداخته است که طبق گفته اش شارژ ۵۰۰۰ تومانی را میتوانید به قیمت ۴۰۰۰ تومان تهیه نمایید .
اما متاسفانه وقتی عملیات پرداخت شروع میشود به جای اینکه داخل سایت بانک شود وارد صفحه ای دقیقا شبیه سایت بانک میشود که توسط مدیر این سایت طراحی شده.
وقتی خریدار اقدام به خرید می کند اطلاعات کارت عابر بانکش را در اختیار این سایت می گذارد و مدیر این سایت چندی بعد از کارت عابر خریدار سو استفاده می کند و برای خود استفاده میکند .
همان طور که در عکس زیر می بینید به جای اینکه به سایت بانک راهنمایی شوید و در بستر اس اس ال قرار بگیرید به صفحه ای از خود سایت می روید.

افراد زیادی دچار این دزدی شدند که تقاضا می شود اطلاع رسانی کنید

 

با تشکر

تیم کافه دانلود